انواع روکش دندان
تبلیغات


ویژه سایدبار
پیج رنک سایت
تبلیغات

استخاره با قرآن تاروت استخاره با قرآنانواع روکش های جایگزین برای دندان

روکش دندان یکی از روش های زیبایی دهان و دندان است که زیر مجموعهٔ اصلاح طرح لبخند محسوب می شود، روکش دندان را می توان با چندین روش مختلف انجام داد که هر کدام به نوبه خود زیبایی و جلوهٔ خاصی به صورت شما خواهد داد. در واقع اصلاح طرح لبخند مجموع درمان هایی مانند لمینت دندان ، روکش دندان و کاشت دندان و ... است که تغییراتی را در طول دندان، شکل لثه، برجستگی دندان و فاصله دندان ها ایجاد می کند تا فرم زیباتری به ساختار لبخند و دندان های شما بدهد.

لمینت و کاشت دندان

اگر تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید و هنگام لبخند زدن و صحبت کردن خجالت زده می شوید کاشت دندان یا ایمپلنت راهی است که زیبایی را دوباره به شما باز خواهد گرداند. ایمپلنت دندان پست ها و فرم های فلزی است که با عمل جراحی در زیر لثه و در استخوان فک شما جاگذاری می شوند. برای محافظت و زیبایی بیشتر دندان های طبیعی و کاشته شدهٔ خود می توانید از لمینت دندان استفاده کنید، این روکش لایه نازک همرنگ دندان ها ی شما می باشد که دندان ها را سفیدتر و زیباتر جلوه می دهد. لمینت در اصلاح طرح لبخند به دو صورت لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم) و لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم) انجام می گیرد.

روکش های دندان

اگر دچار شکستگی و ترک دندان شده اید و یا به دنبال زیبایی و استحکام و محافظت بیشتر از دندان های خود هستید می توانید از روکش دندان ها استفاده کنید، روکش دندان از متداول ترین درمان های اصلاح طرح لبخند محسوب می شود که در انواع و روش های متفاوتی صورت میپذیرد. بریج و روکش دندان سرپوشی است که بر روی دندان ها به صورت ثابت به وسیله چسب به عنوان محافظ قرار می گیرد.

اصلاح طرح لبخند

همانطور که گفتیم روکش دندان برای محافظت بیشتر دندان های شکسته و ترک خورده است اما متاسفانه اگر دندان های شما بیش از حد دچار خرابی باشند باید در ابتدا بازسازی و ترمیم شوند، در همین جهت دندان ها عصب کشی و سپس با ماده مخصوصی پر می شودن، برای استحکام بیشتر دندان های پر شده، دندان پزشکان روکش دندان را به بیمار خود توصیه می کنند.

انواع روکش های جایگزین برای دندان

روکش دندان انواع مختلفی دارند که با توجه به مقاومت و استحکامی که دارند پیشنهاد داده خواهند شد:

لمینت: این روکش دندان از جنس پرسلاین ساخته می شود که با توجه به روکش های دیگر مقاومت کم تری دارد و بیشتر به منظور زیبایی دندان ها استفاده می شود و مناسب افرادی است که برای پوشاندن رنگ دندان های زرد خود به دنبال راه چاره هستند.

لومینیرز: از دیگر روکش دندان ها که برای زیبایی دندان ها به کار می رود لومینیز ساخته شده از ونیر پرسلاین است، این روکش نیز مانند لمنیت دندان به منظور پوشاندن دندان های خراشیده و زرد و... استفاده می شود. این روش روکش دندان از جدیدترین متدهای اصلاح طرح لبخند است و بدون استفاده از بی حسی انجام می شود.

روکش های طلا: اگر به دنبال روکش دندانی هستید که مقاومت بسیار بالایی داشته باشد، روکش های طلا از مواردی است که امروزه برای استحکام و محافظت دندان استفاده می شود. این روکش در مقابل ضربه و غذاهای خورنده به شدت مقاوم است و سال های سال مانند روز اول خود خواهد ماند، از این روکش بیشتر برای دندان های انتهایی لثه استفاده می شود.

لیتیوم: روکش لیتیومی با بکارگیری موادی مانند لیتیوم دی اکسید و کوارتز و... در گروه ساختارهای کریستالی دسته بندی می شود. این روکش از استحکام بسیار بالایی بهره برده است که به خوبی از دندان های شما در مقابل هر چیزی محافظت می کند و علاوه بر این ها زیبایی و جلوهٔ خاصی نیز به دهان شما خواهد داد.

روکش زیرکونیوم: اگر به دنبال روکش دندانی می گردید که به دندان های شما شباهت بیشتری داشته باشد تا احساس راحتی بیشتری به شما القا کند این روکش ساخته شده از مواد سرامیکی و پرسلاین گزینهٔ خوبی است. این روکش مقاومت بالایی دارد و در مقابل ضربه مستحکم می باشد و شکسته نمی شود، و مناسب دندان های کاشته شده و ایمپلنت ها می باشد.

روکش های ترکیبی: در آخر به روکش ترکیبی رسیدیم، این روکش از ترکیب پرسلاین و فلز یا روکش طلا ساخته شده که همین امر باعث استحکام بسیار بالای آن شده است و بعد از کاشت دندان از جمله بهترین گزینه هایی است که برای محافظت هرچه بیشتر مطرح می شود.

مزایای استفاده از لمینت چیست

گر شما هم علاقه مند به داشتن یک لبخند هالیوودی و جذاب مانند سوپراستارها هستید. استفاده از لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند، می تواند به عنوان یک عمل موثر، برای شما جهت داشتن لبخند زیبا در نظر گرفته شود.

دندان های شما با کمک لمینت دندان به خوبی می درخشد و شما دیگر هیچ نگرانی از بابت زیبا نبودن رنگ و نوع قرار گرفتن دندان هایتان نخواهید داشت.

لمینت یا کاشت دندان چیست؟

لمینت دندان که در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی قابل ارائه می باشد. بعد از تراش دادن دقیق و حساس دندان ها بر روی آن ها قرار می گیرید. تا دندان ها در هنگام لبخند زدن از زیبایی بیشتری برخوردار باشد.

با استفاده از لمینت فاصله بین دندان ها به طور کامل پر می شود و نیازی به انجام ارتودنسی برای پر کردن فواصل بین دندان ها دیگر وجود نخواهد داشت. از این رو به بیماران توصیه می شود .که برای منظم تر کردن دندان های ناصاف و فاصله دار از لمینت دندان استفاده کنند.

استحکام لمینت دندان

با وجود تراش هایی که توسط پزشک برای قرار دادن لمینت بر روی دندان ها به وجود می آید. لیمنت دندان از استحکام بسیار خوبی برخوردار می باشد.

از این رو اگر در هنگام استفاده از لمینت دندان دچار دندان قروچه های شبانه نباشید و مواد غذایی سفت و محکم مانند سیب، هویج و ته دیگ را مورد استفاده قرار ندهید. لمینت دندان به هیچ عنوان دچار شکستگی و یا آسیب دیدگی نخواهد شد.

بنابراین با خیال راحت، می توانید نزد یک پزشک متخصص و متبحر اقدام به انجام عمل لمینت نمایید و نگران آسیب دیدن آن در طولانی مدت نباشید.

نکات موردتوجه قبل از انجام لمینت دندان

با توجه به این که انجام لمینت دندان نیاز به تخصص ویژه پزشک معالج در این زمینه دارد. به شما توصیه می کنیم. که تنها به افراد متبحر در این حوزه مراجعه کنید. تا عصب های قسمت رویه دندان در هنگام تراش دادن برای انجام لمینت از بین نرود.

هم چنین توصیه می شود که عمل ایمپلنت یا کاشت دندان را قبل از انجام لمینت انجام دهید. تا پزشک بتواند ظاهر تمامی دندان ها را به یک صورت و با یک رنگ مشخص اصلاح کرده و لبخند زیبایی به شما هدیه کند.

لمینت دندان

هزینه لمینت دندانی

هزینه لمینت دندانی برای هر دندان متفاوت می باشد می باشد. البته این هزینه با توجه به نوع لمینت دندان مورد استفاده متغیر خواهد بود؛ زیرا لمینت های سرامیکی به دلیل زیباتر، شفاف تر و مقاوم تر بودن از استحکام و هزینه بیشتری برای استفاده برخوردار هستند. از این رو به شما توصیه می کنیم، جهت اطلاع از قیمت دقیق لمینت دندان با پزشک معالج مشورت کنید. تا یک لمینت دندان با قیمت و کیفیت مناسب بر روی دندان های شما قرار داده شود.

مزایای استفاده از لمینت دندان

با استفاده از لیمنت دندان، حتی دندان های زرد شده نیز می توانند به رنگ سفید و درخشان در آمده و از جذابیت بیشتری برخوردار شوند.

هم چنین اگر دندان های شما به صورت کج رشد کرده است. با تراش های ظریف و دقیق، پس از قرار دادن لمینت یا ونیر دندان به شکل بسیار مناسبی در خواهد آمد و شما می توانید با اعتمادبه نفس بالا لبخند بزنید.

هم چنین انجام لمینت برای دندان ها نسبت به ارتودنسی هزینه مناسب تری را دارد و دندان ها را بهتر از انجام عمل ارتودنسی درون دهان مرتب می کند. در صورت نیاز می توانید به مرگز لمینت و ایمپلنت شمال تهران مراجعه کنید.

تفاوت اصلی لامینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لامینت های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند.

لامینت های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن ها نسبت به لامینت های سرامیکی، قیمت ارزان تر و تراش کمتر دندان است.

- انجام این درمان چه شرایطی دارد؟ چه کسانی می توانند از درمان لامینت استفاده کنند و چه کسانی نمی توانند؟

لامینت برای اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان های قدامی» کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجود عادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت محسوب می شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان های خود و لامینت وارد می کند که در طی زمان منجر به شکستن لامینت می شود.

  • روش حفظ سلامت دندان

روش حفظ دندان سالم و درخشان، آرزوی بسیاری از افراد است. دندان ها نقش مهمی در زیبایی ظاهری و داشتن لبخند هالیوودی دارند و هر گونه آسیب آن ها، منجر به اختلال در زیبایی چهره خواهد شد. با این حال زیبایی تنها بخشی از وظایف دندان های سالم است.

دندان های ناسالم، مشکلات متعددی را به وجود می آورند. درد در ناحیه تخریب شده، عفونت، تحلیل لثه و مشکلاتی در هضم و جویدن غذا از جمله مواردی است که دندان های ناسالم برای فرد بیمار به همراه خواهند داشت.

اگر می خواهید دندان های سالمی داشته باشید، به نکاتی که در ادامه می گوییم توجه کنید.

  • کاشت دندان

اهمیت حفظ سلامتی دندان ها در کودکی
بسیاری از افراد بزرگ سال، دچار پوسیدگی های دندانی هستند.و به دنبال چگونگی اشنایی با روش حفظ دندان سالم می باشند برای این که دندان های سالمی داشته باشیم، باید از کودکی به فکر پیشگیری از پوسیدگی های دندانی باشیم. رعایت بهداشت دهان و آموزش مراقبت از دندان ها باید از سنین کودکی انجام گیرد.

هنگامی که دندان های دائمی کودکتان می روید، به دندانپزشک خوب در تهران مراجعه کنید تا در صورتی که فیشورسیلانت و تکنیک های دیگر درمانی، نیاز بود، فوراً انجام گیرد. اگر در کودکی مراقب دندان هایتان نبوده اید، از این پس به فکر سلامتی آن ها باشید.

  • طرز صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید

بهترین روش حفظ دندان سالم ، تمیز کردن آن ها با مسواک است. از قدیم الایام مسواک زدن رایج بوده است اما متأسفانه نحوه صحیح مسواک زدن آموزش داده نشده است.

مسواکی که فقط به صورت سطحی زده می شود و تنها چند دندان محدود را پاک سازی می کند، نمی تواند تضمین کننده سلامت دندان هایتان باشد. هر روز مقدار زیادی پلاکت توسط باکتری های دهان تولید می شود. پلاکت ها به سطح مینای دندان می چسبند و شروع به تخریب آن می کنند.

با مسواک زدن، بخش مهمی از پلاکت ها را از دندان جدا خواهیم کرد. پس نحوه صحیح مسواک زدن، تأثیر چشمگیری در داشتن دندان های سالم خواهد داشت.

کاشت دندان

در ابتدا باید مسواک مناسبی انتخاب کنید. مسواکی که نرم باشد و در وسط آن برجستگی هایی وجود داشته باشد تا به قسمت های عمیق دندان ها برسد.
مدت زمان مسواک زدن، حداقل دو دقیقه است. اگر این مدت زمان برای شما زیاد است، می توانید یک آهنگ دو دقیقه ای را پخش کنید و همراه با گوش دادن موسیقی، مسواک بزنید. بدین ترتیب متوجه گذشت زمان نخواهید شد.
در روز دو بار مسواک بزنید. هر بار بعد از وعده غذایی مسواک زدن پیشنهاد می شود.
زاویه مسواک با دندان باید 45 درجه باشد. سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و بخشی از مسواک را روی لثه ها بکشید. حواستان باشد، مسواک زدن در هر شرایطی باید با آرامش انجام گیرد تا علاوه بر تمیزی دندان ها، از آسیب دیدن لثه ها پیشگیری کند.
تصور کنید که قرار است تمام دندان های خود را نقاشی کنید. بدین ترتیب باید رنگ به قسمت های پشتی دندان هم برسد. مسواک زدن پشت دندان هایتان را فراموش نکنید. این یک ترفند خوب برای مسواک زدن صحیح است. وانمود کنید که دندان هایتان را نقاشی می کنید و تمام سطح آن را با قلم مو مسواک، پوشش دهید.

ضرورت استفاده از نخ دندان

مسواک نمی تواند مابین دندان ها را تمیز کند. بیشتر پوسیدگی های دندانی، در بین دو دندان رخ می دهد چرا که این مکان، محلی برای تجمع باکتری ها و پلاکت ها است.

نخ دندان ها حاوی فلوراید، علاوه بر این که مواد به جای مانده در میان دندان ها را خارج می سازند، باکتری های بین دندانی را از بین می برد. بعد از هر وعده غذایی دندان هایتان را نخ بکشید.

  • تاثیر نوشیدن آب زیاد در حفظ بهداشت دهان ودندان

خشکی دهان یکی دیگر از دلایل پوسیدگی های دندانی است. برای این که دندان های سالمی داشته باشیم، باید بزاق کافی در دهان ترشح شود. بزاق یک عامل دفاعی مهم در برابر باکتری های دهانی است.

اگر به خشکی دهان مبتلا هستید، بهتر است روزانه مقدار زیادی آب بنوشید تا محیط دهان خود را مرطوب سازید.

  • اهمیت تغذیه مناسب در حفظ سلامت دندان

خوردن میوه، سبزیجات و لبنیات، باعث استحکام دندان ها می شود. در وعده صبحانه بهتر است از پنیر و گردو استفاده کنید. خوردن تنقلات چسبنده به دندان را کنار بگذارید.

مواد غذایی چرب و فست فودها نیز در پوسیدگی دندان ها نقش مهمی دارند. اگر از این مواد غذایی استفاده می کنید، حتماً بعد از صرف آن ها، مسواک بزنید تا دندان های سالمی داشته باشید.

پوسیدگی دندان چگونه به وجود می آید؟

داشتن دندان هایی سالم و زیبا برای داشتن یک لبخند هالیوودی زیبا بسیار مهم است .پوسیدگی دندان ، تخریب ساختار دندان است. این پوسیدگی می تواند مینای بیرونی دندان و یا قسمت های درونی آن را تحت تأثیر قرار دهد. پوسیدگی مینای دندان اولین نشانه آغاز تخریب دندان است و اگر از همان ابتدا پوسیدگی های سطحی برطرف شوند، پوسیدگی ها به عمق دندان نمی رسند. دانستن دلایل به وجود آمدن پوسیدگی دندان، نقش مهمی در سلامت دندان ها خواهد داشت. با رعایت نکاتی ساده، می توان از پوسیدگی ها پیشگیری کرد و دندان هایی مستحکم و ماندگار داشت.

چگونه پوسیدگی دندان ایجاد می شود؟

هنگامی که غذاهای حاوی کربوهیدرات، مانند نان، غلات، شیر، میوه ها و خوراکی های شیرین روی دندان قرار می گیرد، باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند، این مواد غذایی را هضم کرده و به اسید تبدیل می کنند. باکتری ها بقایای مواد غذایی و بزاق را ترکیب می کنند و پلاک ها را تولید می کنند. پلاک ها به دندان می چسبند و اسیدهای موجود در آن، موجب از بین رفتن و پوسیدگی دندان ها می شوند.

  • رعایت نکاتی که باعث کاهش پوسیدگی دندان ها می شود

کمتر کسی را خواهید یافت که دندان های پوسیده نداشته باشد. مراقبت از دندان ها و رعایت نکاتی که باعث سلامت دندان ها می شود، کار سختی نیست اما متأسفانه بسیاری از افراد، از انجام این نکات، خودداری می کنند و دچار پوسیدگی های دندانی می شوند. برای این که به پوسیدگی دندان ها دچار نشوید:

در روز حداقل دو بار دندان های خود را با خمیردندان های حاوی فلوراید بشویید. ترجیحاً بعد از صرف هر وعده غذایی و قبل از خواب.
استفاده از نخ دندان را جدی بگیرید. اگر فکر می کنید مسواک به تنهایی کفایت می کند، می توانید بعد از مسواک زدن، از نخ دندان استفاده کنید تا شاهد پلاک و مواد غذایی به جای مانده در بین دندان هایتان باشید. بعد از هر وعده غذایی ابتدا دندان های خود را نخ بکشید و سپس مسواک کنید.
از دهان شویه های روزانه که حاوی فلوراید هستند استفاده کنید. این دهان شویه ها خاصیت ضد باکتری دارند که باعث از بین رفتن باکتری های دهان می شوند. (باکتری ها روی زبان و لثه و قسمت های دیگر دهان هستند که با مسواک زدن از بین نمی روند. استفاده از دهان شویه، به از بین رفتن آن ها کمک می کند.)
کمتر از تنقلات و مواد غذایی غیرمفید استفاده کنید. آب نبات و مواد غذایی چرب، به پوسیدگی دندان ها منجر می شوند از این رو در خوردن آن ها، تا حد زیادی خودداری کنید. هر ماده خوراکی چسبنده که به سطح دندان ها می چسبد، زنگ خطری برای پوسیدگی دندان ها به شمار می رود. گز، سوهان و آدامس از جمله این موارد هستند.

  • بعد از خوردن غذاهای چرب، حتماً دندان های خود را بشویید.

با دندان پزشک خود درباره فلوراید مکمل که باعث تقویت دندان ها می شود، مشورت کنید.
استفاده از سیلانت های دندانی با تشخیص پزشک، نقش مهمی در کاهش پوسیدگی های دندانی ایفا می کند. سیلانت تراپی، شیارهای عمیقی که در سطح دندان قرار دارد را می پوشاند و از تجمع باکتری ها در این سطح، پیشگیری می کند.
هر شش ماه یک بار به دندان پزشک زیبایی مراجعه کنید تا اگر دندان های شما پوسیدگی سطحی داشته باشند، بخش آسیب دیده از دندانتان جدا شود و مشکلات دیگری که اعصاب دندان ها را تحت تأثیر قرار می دهد، به وجود نیاید.

ترمیم دندان های پوسیده

اگر دندان های شما دچار پوسیدگی شده است، نگران نباشید. تا زمانی که نیاز به عصب کشی نداشته باشید، ترمیم دندان های پوسیده به سادگی انجام می شود. ترمیم این دندان ها بستگی به جایگاهشان دارد. اگر دندان های جلویی که زیبایی آن ها اهمیت دارد، دچار پوسیدگی شده باشد، باید از مواد کامپوزیتی استفاده شود که دقیقاً همرنگ دندان ها باشد. در موارد دیگر، از آمالگام استفاده می شود که رنگی تیره و براق دارد.

مراجعه به دندان پزشک جهت از بین بردن پوسیدگی های دندانی

همان طور که گفته شد، دهان ما سرشار از باکتری است. برخی از این باکتری ها مفید و برخی دیگر مضر هستند. در ابتدا باکتری های مضر با تولید پلاک هایی که به شکل یک لکه زرد رنگ هستند، شروع به پوسیدگی دندان ها می کنند. از این رو مراجعه به دندان پزشک خوب را فراموش نکنید. همان طور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. پس تا دیر نشده، برای درمان دندان و از بین بردن پوسیدگی های دندانی خود، اقدام کنید.